APA MĂRII NEGRE S-A RĂCIT BRUSC CU 10 GRADE CELSIUS
24 aug. 2025, 15:32
Actualizat: 24 aug. 2025, 15:32

APA MĂRII NEGRE S-A RĂCIT BRUSC CU 10 GRADE CELSIUS
Articol scris de Scris de Realitatea de Ialomita
Fenomenul i-a luat prin surprindere pe turiști, care este explicația?
Turiștii alfați în vacanță pe litoralul Mării Negre au fost surprinși de răcirea bruscă și semnificativă a apei. Temperatura acesteia a coborât la 14–15 grade Celsius, cu aproximativ 10 grade mai puțin față de zilele anterioare. Fenomenul este cunoscut de specialiști sub denumirea de upwelling.
Specialiștii explică fenomenul prin apariția upwelling-ului, un proces natural prin care curenții marini aduc la suprafață ape mai reci din adâncuri, înlocuind straturile calde de la suprafață.
Pe lângă răcirea apei, litoralul a fost afectat și de vânturi puternice, cu rafale ce au depășit 50 km/h, contribuind la disconfortul resimțit de turiști.
Autoritățile recomandă prudență la intrarea în apă și monitorizarea condițiilor meteo, mai ales în zonele unde vântul și curenții pot crea riscuri suplimentare.
Citește și:
- 17:46 - Profesorii ar putea boicota simulările din martie
- 17:36 - INSP: încă o persoană a murit din cauza gripei. Bilanțul sezonului ajunge la 84 de decese
- 17:30 - „Minunea” de pe Valea Oltului prinde contur: mega nodul rutier pe trei niveluri care unește A1 și A13
- 17:03 - Anca Alexandrescu, despre situația Irinei Ponta: „Este cuvântul Oanei Țoiu împotriva cuvântului copilului care a fost martor la toată discuția”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News











