Un tren încărcat cu cereale a deraiat în apropiere de Craiova. Circulația pe ruta Craiova-București, afectată

Un tren încărcat cu cereale a deraiat în apropiere de Craiova. Circulația pe ruta Craiova-București, afectată
Nouă vagoane ale unui tren de marfă s-au răsturnat și alte două au deraiat
Nouă vagoane ale unui tren de marfă s-au răsturnat și alte două au deraiat, la intrarea în gara Leu, respectiv la 25 km de Craiova. La ora transmiterii acestei știri, circulația este restricționată, iar trenurile circulă pe o rută ocolitoare. Din informațiile existente, sunt întârzieri și de peste două ore ale trenurilor de pasageri Craiova-București.
Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA informează că traficul feroviar a fost restricționat începând cu ora 1:30 pe relația Craiova - Caracal, din cauza unui incident feroviar în care este implicat un tren privat de marfă.
Potrivit sursei citate, la intrarea în stația CF Leu, peste macaze, 9 vagoane din compunerea unui tren privat de de marfă au deraiat, iar alte 2 s-au răsturnat.
Trenul care aparține unui operator privat de marfă avea în compunere 35 de vagoane încărcate cu cereale și circula pe ruta Salonta – Roșiori Nord.
"Personalul feroviar al SRCF Craiova va acorda sprijin tehnic operatorului privat de marfă în procesul de repunere pe șină a vagoanelor deraiate si răsturnate, astfel încât zona Craiova – Caracal să fie redeschisă în condiții de siguranță. În acest moment circulația trenurilor se va realiza pe rute alternative: Craiova – Piatra Olt – Caracal (linie simplă neelectrificata)", au anunțat reprezentanții CFR.
Potrivit reprezentanților companiei, evenimentul va fi anchetat de o comisie de specialitate, care va stabili cauzele deraierii vagoanelor.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News











