Guvernul ia în calcul scăderea TVA la alimentele de bază

Guvernul ia în calcul scăderea TVA la alimentele de bază
Soluția ar urma să fie discutată în coaliție.
Ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, a declarat că guvernul ia în calcul scăderea TVA la alimentele de bază. Soluția ar urma să fie discutată în coaliție.
"Sistemul de facilități fiscale trebuie revizuit. [...] Pot să vă confirm că revizuirea sistemului de facilități fiscale e gândită în jurul protecției consumatorului final, a omului, a populației. Ținem cont de nevoile omului, cum ar fi produsele alimentare de bază, inclusiv de ceea ce înseamnă utilitățile publice, inclusiv de ceea ce înseamnă medicamente. În cele din urmă, consumatorul este cel care suportă taxa pe valoarea adăugată și suntem atenți la acest subiect" - a declarat Marcel Boloș.
Ministrul de Finanțe a subliniat că facilitățile fiscale "trebuie să lucreze pentru investiții, să susțină și să stimuleze investițiile mediului de afaceri și trebuie să protejeze consumatorul final."
Boloș a precizat că această propunerea urmează să fie discutată în coaliție.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:41 - Secretarul Trezoreriei SUA cere front comun împotriva finanțării Iranului
- 21:28 - Daniel Udrescu: Regimul fiscal al proprietății imobiliare după modificările aplicabile începând cu anul 2026: dublă și chiar triplă impunere, incoerență sistemică și discriminare structurală între persoana fizică și persoana juridică
- 21:27 - Anca Alexandrescu: „Ne-ați înnebunit că „vin rușii”. N-au venit rușii, vin nemții”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News














