Advertising
Trei petroliere uriașe au rupt blocada și au reușit să treacă prin strâmtoarea Ormuz

Strâmtoarea Ormuz
Scris deRealitatea de Ialomita
Publicat17 apr. 2026, 17:12
Sursărealitatea.net
Trei petroliere iraniene, cu o încărcătură totală de circa cinci milioane de barili de țiței, au părăsit miercuri Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz, primele astfel de nave plecate din porturile iraniene după blocada impusă acestora de SUA începând de luni, a anunțat vineri societatea de monitorizare a transportului maritim Kpler.
Citește și
- 12:25Guvernul demis, amenințat cu un val de procese. PSD analizează o plângere penală împotriva lui Ilie Bolojan
- 11:24Sorin Grindeanu, înaintea sesiunii extraordinare: „PSD nu va spune «da» automat”. Ce proiecte susțin social-democrații
- 11:02Călin Matieș (deputat AUR): „Opt milioane de români riscă să nu mai poată folosi lemne pentru încălzire. Asta pregătește coaliția PSD-PNL-USR-UDMR”
- 10:31Parlamentarii revin de urgență din vacanță. Legile din PNRR și negocierile pentru noul Guvern, pe agenda sesiunii extraordinare
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News


























