Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, mesaj tranșant: Cel mai important este ca românii să fie puși în valoare aici, acasă!

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, mesaj tranșant: Cel mai important este ca românii să fie puși în valoare aici, acasă!
”Cel mai important este ca românii să fie puși în valoare aici, acasă!" a afirmat ministrul Muncii
Este important ca românii să fie puși în valoare aici, acasă! De aceea este important să investim în oameni și în creșterea capacității acestora de a se adapta schimbărilor continue de pe piața muncii pentru a deveni mai competitivi și de a avea competențele cerute de angajatori, a transmis ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, la finalul unei conferințe pe tema resurselor umane.
"Este important ca românii să fie puși în valoare aici, acasă!Oamenii sunt resursa cea mai valoroasă, indiferent de cât de mult evoluează tehnologia.De aceea este important să investim în #oameni și în creșterea capacității acestora de a se adapta schimbărilor continue de pe piața muncii pentru a deveni mai competitivi și de a avea competențele cerute de #angajatori.Este principala concluzie a Conferinței “Human Revolution. Resursele Umane - Parteneri în Construirea Viitorului“, la care am participat în calitate de speaker.Una dintre prioritățile mandatului meu este să avem o piață a muncii mai puternică, astfel încât românii să fie răsplătiți pe măsura competențelor și aptitudinilor lor.Un obiectiv important ca ministru al Muncii și Solidarității Sociale este să luăm cele mai bune măsuri pentru ca românii care au plecat la #muncă peste hotare să revină acasă. Este nevoie de #angajați în domenii cheie precum construcțiile ori agricultura, dar și angajați cu nivel înalt al competențelor.Cel mai important este ca românii să fie puși în valoare aici, acasă!" a afirmat ministrul Muncii.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:25 - Răsturnare de situație la Sofia! Bulgaria nu mai donează arme Ucrainei, dar este gata să le vândă
- 15:09 - Miza întrunirii Consiliului Nord-Atlantic de azi pentru țara noastră. Ana Maria Păcuraru: „România devine stat de primă linie”
- 13:03 - Cinci grei din UE propun schimbarea regulilor, după ce Viktor Orban le-a pus bețe în roate
- 12:56 - Omul lui Bolojan cere alegeri anticipate: „Fiecare partid să vină în fața românilor cu cei mai buni oameni pe listă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News












