FOTO Petre Daea, vizită de lucru în Ialomița

FOTO Petre Daea, vizită de lucru în Ialomița
Nu se impune în acest moment declararea stării de calamitate din cauza secetei pedologice
Petre Daea a efectuat joi o vizită , în localitatea Făcăeni din județul Ialomița, pentru a verifica stadiul lucrărilor de investiţii în infrastructura de irigaţii şi a evaluat situaţia culturilor irigate. De asemenea, ministrul s-a deplasat la Movila pentru a analiza starea de vegetație în perimetrele irigate.
„Parlamentul României a stabilit prin vot unanim Programul de reabilitare a sistemului de irigații, început în 2017, ce a fost executat în ritmul propus și pe care legiuitorul l-a stabilit. La sfârșitul anului 2019 a fost pusă în funcțiune în țară infrastructura principală de irigații, înțelegând aici stațiile de pompare, canalele de aducțiune, stațiile de punere sub presiune pe care le-am putut aduce în stare de funcționare prin reabilitare până la nivelul posibilității de irigare de aproape 1 milion și jumătate de hectare. Programul acesta trebuie să continue. Totodată, Parlamentul României a stabilit un nou Program de reabilitare care urmărește creșterea suprafeței irigate de la 1.8 milioane hectare la 2.6 milioane hectare, cu o alocare bugetară de 1.5 miliarde euro,a declarast ministrul..
Ministrul a transmis că unul dintre obiectivele importante în cadrul proiectelor executate este realizarea staţiilor de pompare, echiparea lor cu mijloace moderne de pornire, automatizate, și care să aibă un consum redus de curent.
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea, susţine că, în acest moment, nu se impune declararea stării de calamitate din cauza secetei pedologice, însă comisiile din teritoriu trebuie să încheie în teren, la faţa locului, procese verbale de constatare cu daunele produse de acest fenomen.
Sursa: Realitatea de Ialomita
Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News










