Polițiștii ialomițeni au surprins un șofer din Mureș care transporta cu o autoutilitară mai mult material lemnos decât cel avizat. Marfa a fost confiscată, iar șoferul amendat cu 5.000 de lei
Pe raza comunei Maia, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în trafic un bărbat de 35 de ani, din județul Mureș, în timp ce transporta cu o autoutilitară material lemnos din specia molid. Cu ocazia verificărilor, polițiștii au constatat că punctul de descărcare trecut pe avizul de însoțire a mărfii este în județul Constanța, iar cantitatea declarată în aviz este mai mică decât cea transportată.A fost solicitat sprijinul reprezentanților din cadrul Ocolului Silvic Urziceni, care în urma măsurătorilor au stabilit că este vorba despre 5,6 metri cubi de cherestea.Bărbatul a fost sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 5000 de lei, iar întreaga cantitate de lemne a fost confiscată și lăsată în custodia Ocolului Silvic.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:31 - Decizie fără precedent în Ungaria! Deputații și-au tăiat salariile cu 40%, iar votul a fost unanim
- 20:16 - Christian Eriksen a luat o decizie după noul incident care a șocat lumea fotbalului: „Mă concentrez pe familie și recuperare”
- 19:20 - Alertă meteo pentru 9 iunie 2026! Furtuni, vijelii și grindină în mai multe regiuni. Unde se ating 32 de grade
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News















