HCM Slobozia a câştigat uşor meciul cu junioarele de la Dunărea Brăila şi conduce autoritar prima seriei a Diviziei A.

HCM Slobozia a avut parte de un adversar arţăgos şi capabil să îi pună probleme doar în primele zece minute ale meciului cu echipa de junioare a primei divizionare Dunărea Brăila. În rest a fost un galop de sănătate, cu o Cătălina Sava în zi de graţie, autoare a 10 goluri.

Tinerele jucătoare de la echipa secundă Dunărea Brăila au fost prea mici pentru un adversar atât de mare, HCM Slobozia.

Lidera de necontestat a primei serii din Divizia A şi o candidată la promovarea în Liga Florilor a fost surprinsă în debutul meciului de o apărare adversă arţăgoasă şi bine organizată.

Oaspetelor le-au intrat şi câteva goluri, au avut parte şi de o superioritate şi după zece minute scorul pe tabelă era unul greu de anticipat, 5 – 5.

Antrenorul Gheorghe Covaciu sună adunarea, ordonă schimbarea vitezei de joc şi golurile se adună în poarta brăilencelor.

Trei atacuri ratate urmate de contraatacuri letale încheiate cu goluri de Mădălina Toma şi Cătălina Sava au fost suficiente pentru un prim avans de trei goluri în contul HCM Slobozia.

Oaspetele se clatină depăşite de viteza de joc, se pierd cu firea în atac şi încheie repriza la opt lungimi, scor 17 – 9 pentru lidera seriei.

Joc bazat eminamente pe atac

Odihna n-avea să schimbe fundamnetal aspectul general al jocului. La adăpostul avantajului decisiv, HCM Slobozia îşi permite să irosească trei atacuri mizând mai mult pe spectacol decât pe pragmatism.

Dunărea Brăila profită şi are cele mai bune cinci minute exact la mijlocul reprizei, atunci când înscrie de patru ori şi primeşte un singur gol, graţie unei Iulia Sava peste media echipei.

Cutezanţa de a îndrâzni mai mult este însă rapid amendată de patru goluri la rând marcate de HCM Slobozia în mai puţin de trei minute.

HCM Slobozia câştigă cu 33 la 20 şi va păstra şapte puncte avans în fruntea seriei indiferent de rezultatele celorlalte meciuri ale etapei, programate duminică.

HCM SLOBOZIA: Nataşa Savko, Andreea Polocoşer, Bianca Aron – Alina Dragu, Mariana Filip (3), Ana Neagu (2), Andreea Ivan (6), Mouna Jlezi (1), Andreyana Naumenko (2), Mihaeala Obedeanu (4), Mădălina Toma (4), Loredana Vartic (1), Cătălina Sava (10). Antrenor: Gheorghe Covaciu.

DUNĂREA BRĂILA: Ana Caraman, Ana Micu – Mirabela Coteţ (1), Alexandra Oprea (1), Alexandra Vrabie (3), Natalia Teodor (3), Nicoleta Popa (2), Iulia Sava (6), Delia Luca, Diana Gaspar (2), Ştefania Epureanu (2). Antrenor: Cristian Preda.