Azi s-a tras la sorți țintarul pentru sezonul 2022-2023 din Liga 2. Unirea Slobozia va primi vizita celor de la  Minaur Baia Mare.

Programul complet

Etapa 1:

  • Șelimbăr – FC Brașov 
  • Poli Timișoara – Unirea Constanța 
  • Progresul Spartac – Dinamo 
  • Oțelul – Poli Iași 
  • Viitorul Pandurii Tg Jiu – CSC Dumbrăvița 
  • Unirea Dej – Csikszereda Miercurea Ciuc
  • Concordia – CSM Slatina 
  • CSA Steaua – Metaloglobus 
  • Gloria Buzău – Ripensia 
  • Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Etapa 2

  • FC BRAȘOV – MINAUR BAIA MARE 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA SLOBOZIA 
  • METALOGLOBUS – GLORIA BUZĂU 
  • CSM SLATINA – CSA STEAUA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CONCORDIA CHIAJNA 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA DEJ 
  • POLITEHNICA IAȘI – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • DINAMO – OȚELUL 
  • UNIREA CONSTANȚA – PROGRESUL SPARTAC
  • CSC ȘELIMBĂR – POLITEHNICA TIMIȘOARA

Etapa 3

  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC BRAȘOV 
  • PROGRESUL SPARTAC – CSC ȘELIMBĂR 
  • OȚELUL – UNIREA CONSTANȚA
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – DINAMO 1948 
  • UNIREA DEJ – POLITEHNICA IAȘI 
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSC DUMBRĂVIȚA 
  • CSA STEAUA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • GLORIA BUZĂU – CSM SLATINA 
  • UNIREA SLOBOZIA – METALOGLOBUS 
  • MINAUR BAIA MARE – RIPENSIA TIMIȘOARA

Etapa 4

  • FC BRAȘOV – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • METALOGLOBUS – MINAUR BAIA MARE 
  • CSM SLATINA – UNIREA SLOBOZIA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – GLORIA BUZĂU
  • CSC DUMBRĂVIȚA – CSA STEAUA 
  • POLITEHNICA IAȘI – CONCORDIA CHIAJNA 
  • DINAMO 1948 – UNIREA DEJ 
  • UNIREA CONSTANȚA – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • CSC ȘELIMBĂR – OȚELUL 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – PROGRESUL SPARTAC

Etapa 5

  • PROGRESUL SPARTAC – FC BRAȘOV 
  • OȚELUL GALAȚI – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – CSC ȘELIMBĂR
  • UNIREA DEJ – UNIREA CONSTANȚA 
  • CONCORDIA CHIAJNA – DINAMO 1948
  • CSA STEAUA – POLITEHNICA IAȘI 
  • GLORIA BUZĂU – CSC DUMBRĂVIȚA
  • UNIREA SLOBOZIA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • MINAUR BAIA MARE – CSM SLATINA 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – METALOGLOBUS

Etapa 6

  • FC BRAȘOV – METALOGLOBUS
  • CSM SLATINA – RIPENSIA TIMIȘOARA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – MINAUR BAIA MARE
  •  CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA SLOBOZIA 
  • POLITEHNICA IAȘI – GLORIA BUZĂU 
  • DINAMO 1948 – CSA STEAUA 
  • UNIREA CONSTANȚA – CONCORDIA CHIAJNA
  • CSC ȘELIMBĂR – UNIREA DEJ 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • PROGRESUL SPARTAC – OȚELUL GALAȚI

Etapa 7

  • OȚELUL GALAȚI – FC BRAȘOV 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – PROGRESUL SPARTAC 
  • UNIREA DEJ – POLITEHNICA TIMIȘOARA
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSC ȘELIMBĂR 
  • CSA STEAUA – UNIREA CONSTANȚA 
  • GLORIA BUZĂU – SC DINAMO 1948 
  • UNIREA SLOBOZIA – POLITEHNICA IAȘI 
  • MINAUR BAIA MARE – CSC DUMBRĂVIȚA
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • METALOGLOBUS – CSM SLATINA

Etapa 8

  • FC BRAȘOV – CSM SLATINA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – METALOGLOBUS 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – RIPENSIA TIMIȘOARA 
  • POLITEHNICA IAȘI – MINAUR BAIA MARE 
  • DINAMO 1948 – UNIREA SLOBOZIA 
  • UNIREA CONSTANȚA – GLORIA BUZĂU 
  • CSC SELIMBAR – CSA STEAUA 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – CONCORDIA CHIAJNA 
  • PROGRESUL SPARTAC – UNIREA DEJ 
  • OȚELUL GALAȚI – VIITORUL PANDURII TG JIU

Etapa 9

  • VIITORUL PANDURII TG JIU – FC BRAȘOV 
  • UNIREA DEJ – OȚELUL GALAȚI 
  • CONCORDIA CHIAJNA – PROGRESUL SPARTAC 
  • CSA STEAUA – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • GLORIA BUZĂU – CSC SELIMBAR 
  • UNIREA SLOBOZIA – UNIREA CONSTANȚA 
  • MINAUR BAIA MARE – DINAMO 1948
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – POLITEHNICA IAȘI 
  • METALOGLOBUS – CSC DUMBRĂVIȚA
  • CSM SLATINA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC

Etapa 10

  • FC BRAȘOV – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – CSM SLATINA
  • POLITEHNICA IAȘI – METALOGLOBUS 
  • DINAMO 1948 – RIPENSIA TIMIȘOARA 
  • UNIREA CONSTANȚA – MINAUR BAIA MARE 
  • CSC ȘELIMBĂR – UNIREA SLOBOZIA 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – GLORIA BUZĂU 
  • PROGRESUL SPARTAC – CSA STEAUA 
  • OTELUL GALATI – CONCORDIA CHIAJNA
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – UNIREA DEJ

Etapa 11

  • UNIREA DEJ – FC BRAȘOV
  • CONCORDIA CHIAJNA – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • CSA STEAUA – OȚELUL GALAȚI
  • GLORIA BUZĂU – PROGRESUL SPARTAC
  • UNIREA SLOBOZIA – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • MINAUR BAIA MARE – CSC ȘELIMBĂR 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA CONSTANȚA 
  • METALOGLOBUS – DINAMO 1948 
  • CSM SLATINA – POLITEHNICA IAȘI 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSC DUMBRĂVIȚA

Etapa 12

  • FC BRAȘOV – CSC DUMBRĂVIȚA
  • POLITEHNICA IAȘI – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • DINAMO 1948 – CSM SLATINA 
  • UNIREA CONSTANȚA – METALOGLOBUS 
  • CSC ȘELIMBĂR – RIPENSIA TIMIȘOARA 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – MINAUR BAIA MARE 
  • PROGRESUL SPARTAC – UNIREA SLOBOZIA 
  • OTELUL GALATI – GLORIA BUZĂU 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – CSA STEAUA 
  • UNIREA DEJ – CONCORDIA CHIAJNA

Etapa 13

  • CONCORDIA CHIAJNA – FC BRAȘOV 
  • CSA STEAUA – UNIREA DEJ 
  • GLORIA BUZĂU – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • UNIREA SLOBOZIA – OȚELUL GALAȚI 
  • MINAUR BAIA MARE – PROGRESUL SPARTAC 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • METALOGLOBUS – CSC ȘELIMBĂR 
  • CSM SLATINA – UNIREA CONSTANȚA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – DINAMO 1948 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – POLITEHNICA IAȘI

Etapa 14

  • FC BRAȘOV – POLITEHNICA IAȘI 
  • DINAMO 1948 – CSC DUMBRĂVIȚA 
  • UNIREA CONSTANȚA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • CSC ȘELIMBĂR – CSM SLATINA 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – METALOGLOBUS 
  • PROGRESUL SPARTAC – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • OȚELUL GALAȚI – MINAUR BAIA MARE 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – UNIREA SLOBOZIA 
  • UNIREA DEJ – GLORIA BUZĂU 
  • CONCORDIA CHIAJNA – CSA STEAUA

Etapa 15

  • CSA STEAUA – FC BRAȘOV
  • GLORIA BUZĂU – CONCORDIA CHIAJNA 
  • UNIREA SLOBOZIA – UNIREA DEJ
  • MINAUR BAIA MARE – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – OȚELUL GALAȚI
  • METALOGLOBUS – PROGRESUL SPARTAC 
  • CSM SLATINA – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSC ȘELIMBĂR 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – UNIREA CONSTANȚA 
  • POLITEHNICA IAȘI – DINAMO 1948

Etapa 16

  • FC BRAȘOV – DINAMO 1948 
  • UNIREA CONSTANȚA – POLITEHNICA IAȘI 
  • CSC ȘELIMBĂR – CSC DUMBRĂVIȚA 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
  • PROGRESUL SPARTAC – CSM SLATINA 
  • OȚELUL GALAȚI – METALOGLOBUS 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • UNIREA DEJ – MINAUR BAIA MARE 
  • CONCORDIA CHIAJNA – UNIREA SLOBOZIA 
  • CSA STEAUA – GLORIA BUZĂU

Etapa 17

  • GLORIA BUZĂU – FC BRAȘOV 
  • UNIREA SLOBOZIA – CSA STEAUA 
  • MINAUR BAIA MARE – CONCORDIA CHIAJNA 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – UNIREA DEJ 
  • METALOGLOBUS – VIITORUL PANDURII TG JIU 
  • CSM SLATINA – OȚELUL GALAȚI 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – PROGRESUL SPARTAC 
  • CSC DUMBRĂVIȚA – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • POLITEHNICA IAȘI – CSC ȘELIMBĂR
  • DINAMO 1948 – UNIREA CONSTANȚA

Etapa 18

  • FC BRAȘOV – UNIREA CONSTANȚA 
  • CSC ȘELIMBĂR – DINAMO 1948 
  • POLITEHNICA TIMIȘOARA – POLITEHNICA IAȘI 
  • PROGRESUL SPARTAC – CSC DUMBRĂVIȚA 
  • OȚELUL GALAȚI – CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 
  • VIITORUL PANDURII TG JIU – CSM SLATINA 
  • UNIREA DEJ – METALOGLOBUS 
  • CONCORDIA CHIAJNA – RIPENSIA TIMIȘOARA
  • CSA STEAUA – MINAUR BAIA MARE 
  • GLORIA BUZĂU – UNIREA SLOBOZIA

Etapa 19

  • UNIREA SLOBOZIA – FC BRAȘOV 
  • MINAUR BAIA MARE – GLORIA BUZĂU 
  • RIPENSIA TIMIȘOARA – CSA STEAUA 
  • METALOGLOBUS – CONCORDIA CHIAJNA 
  • CSM SLATINA – UNIREA DEJ 
  • CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – VIITORUL PANDURII TG JIU
  • CSC DUMBRĂVIȚA – OȚELUL GALAȚI 
  • POLITEHNICA IAȘI – PROGRESUL SPARTAC
  • DINAMO 1948 – POLITEHNICA TIMIȘOARA 
  • UNIREA CONSTANȚA – CSC ȘELIMBĂR

 

  • Prima etapă are loc pe 6 august
  • Sezonul regular va avea 19 etape și se va juca doar în sistem tur
  • În play-off se vor califica primele 6 echipe.
  • Play-off-ul se va juca tur-retur (10 etape). Primele 2 clasate promovează în Liga 1. Locurile 3 și 4 joacă baraj (tur-retur) cu echipele de pe locurile 7 și 8 din play-out-ul Ligii 1
  • Restul de 14 echipe vor juca în play-out, urmând a fi împărțite în două grupe: 
      grupa A: formată din echipele clasate pe locurile 8 , 9, 12, 13, 16, 17, 20
      grupa B: formată din echipele clasate pe locurile 7, 10, 11, 14,15, 18, 19
  • Play-out-ul se va juca doar în sistem tur (7 etape). Din fiecare grupă din play-out vor retrograda locurile 6 și 7. Echipele de pe locul 5 vor juca baraj

 

Sursa: Realitatea de Ialomita