Unirea Slobozia s-a impus cu „U” Cluj, scor 2-1, și a revenit serios în cărțile pentru barajul de promovare în Liga 1. Este prima victorie pentru Unirea Slobozia în play-off.

Ialomițenii au deschis scorul în minutul 12, printr-o superexecuție a căpitanului Constantin Toma, și au avut o primă repriză excelentă. Clujenii au egalat prin Florian Haită, în minutul 61. Unirea Slobozia a dat lovitura pe contraatac. În minutul 90+5, Sebastian Ivan a sprintat, la limita ofsaidului, și a scăpat singur cu portarul, șutând la colțul lung din șase metri.

‘U’ Cluj bifează primul eșec în play-off și riscă să rateze promovarea directă în Liga 1, fiind pe locul trei în clasament, la două puncte de FC Hermannstadt.

La finalul partidei, jucătorii celor două echipe s-au încăierat pe teren, iar conflictul a continuat la vestiare. Jandarmii au flancat autocarul Unirii Slobozia pentru a pleca în siguranță de la Cluj Arena, după meciul câștigat cu ”U” Cluj.

„Noi ne luptăm pentru locul patru, vrem să ajungem la baraj. De ce toată povestea asta? Că ne plătește cineva…de ce? La noi nu este așa, am încurcat toate echipele.

Nu mi se pare deloc normal ce s-a întâmplat la final. Am luat pumni, eu, antrenor al echipei, am luat pumni de la jucătorii echipei adverse. E un lucru grav, e un meci de fotbal. Am câștigat pe final, dar nu mi se pare normal ce s-a întâmplat la final.

La fotbal, în repriza a doua au fost mult mai buni decât noi. Ceea ce s-a întâmplat după meci e dezamăgitor. E final de play-off, au fost meciuri tensionate. Ei au un obiectiv major, iar lumea ne consideră foarte slabi pe noi. Cred că a deranjat victoria noastră de azi. Sunt îngrijorat”, a declarat Adrian Mihalcea.

In etapa urmatoare, Unirea Slobozia va juca pe teren propriu cu Concordia Chiajna, miercuri, 4 mai.

Sursa: Realitatea de Ialomita

Articolul precedentA 66-a zi de război în Ucraina. Explozii puternice în zona industrială din Harkov
Articolul următorLavrov susține că ridicarea sancțiunilor face parte din negocierile de pace cu Ucraina – Kievul neagă informațiile