Cătălina Sava se simte foarte bine când joacă împotriva Ştiinţei Bacău: 11 goluri marcate la Slobozia, cinci reuşite acum la Bacău.

HCM Slobozia a avut un meci uşor în deplasare cu Ştiinţa Bacău şi s-a impus la şapte goluri, scor 30 – 23. Echipa din Bărăgan profită de înfrângerea urmăritoarei Neptun Constanţa şi reface diferenţa de şapte puncte în clasament.

HCM Slobozia câştigă la Bacău şi îşi securizează primul loc în prima serie a Diviziei A. Tinerele adversare de la Ştiinţa nu au rezistat în faţa tăvălugului oaspetelor venite să-şi refacă moralul zdruncinat de înfrângerea din runda precedentă pe teren propriu cu Neptun Constanţa.

Meciul de la Bacău a debutat într-o singură direcţie, spre poarta Elenei Uricanu. 12 minute de dominare totală în care HCM Slobozia a punctat de şase ori şi a primit un singur gol.

Diferenţă de cinci goluri liniştitoare ce avea să fie gestionată foarte bine de fetele lui Gheorghe Covaciu. În ciuda reuşitelor semnate Ioana Manoilă, Ştiinţa Bacău nu reuşeşte să recupereze din handicap decât un singur gol, scor 10 – 6 în minutul 21.

Antrenorul oaspetelor îşi cheamă elevele la margine şi face reglajele din mers necesare pentru trei goluri consecutive fără gol primit iar la odihnă HCM Slobozia conduce cu 14 – 9.

Loredana Vartic, precizie şi inspiraţie

Partea secundă nu şi-a schimbat aspectul şi tot HCM Slobozia dictează ritmul şi scorul. Loredana Vartic (şapte goluri în meci) găseşte culoarele perfecte pentru „trasoare” imposibil de scos iar de la linia de metri se înscrie fără greşeală.

Ştiinţa Bacău încearcă să scurteze diferenţa de scor dar tabela indică în permanenţă şaşe – şapte goluri în plus pentru liderele incontestabile ale seriei.

În ciuda celor trei goluri marcate în ultimele minute, moldovencele se recunosc înfrânte la o diferenţă de şapte goluri, onorabilă în ceea ce le priveşte având în vedere plusul de valoare al lotului HCM Slobozia.

Ştiinţa Bacău: Elena Uricanu, Alexandra Robu – Ionela Ciobanu (3), Monica Iştoc, Laura Verşescu (4), Iuliana Faig (3), Cristina Pădurariu, Alina Bucă, Ramona Tală (2), Anca Grigoriu (3), Crina Croitoriu (3), Ioana Manoilă (5). Antrenor: Ion Arsene.

HCM SLOBOZIA: Nataşa Savko, Bianca Aron – Ioana Georgescu (3), Alina Dragu (1), Mariana Filip (1), Andreea Ivan (1), Andreea Polocoşer, Mouna Jlezi (4), Andryana Naumenko (1), Mihaela Obedeanu, Mădălina Toma (7), Loredana Vartic (7), Cătălina Sava (5). Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Articolul precedentPrimarul municipiului Slobozia critică modul în care Guvernul alocă fonduri comunităţilor locale