Unirea Slobozia a început cu o remiză meciurile oficial din 2023, 2-2 pe teren propriu cu Steaua, liderul Ligii 2. După acest egal, Unirea se menține pe loc de play-off.

Steaua a condus de două ori dar Unirea a egalat de fiecare dată. Pentru Steaua au înscris Dinu ‘4 (autogol) şi Chipirliu ’56. Unirea Slobozia a marcat prin Rus in minutul 25 şi Perju in minutul 58.

În clasamentul Ligii a 2-a ialomițenii ocupă locul 4, cu 30 de puncte.

”Cred că am dominat jocul de azi și ar fi trebuit să-l câștigăm, dacă mă gândesc la numărul de ocazii și la cât de mari au fost ocaziile noastre. Am avut două bare, mingea s-a plimbat pe linia porții, am avut multe șuturi spre poartă. Cred că ar fi meritat băieții o victorie, pentru că au muncit bine, au pus multă energie pe teren și chiar au suferit. Din păcate, la această remiză, la acest punct scos de Steaua a pus umărul și modul de interpretare al regulamentului. Îmi pare rău nu pentru mine, ci pentru băieți, pentru că li s-a furat victoria în meciul de astăzi. ”, a declarat Costel Enache.

Etapa următoare, Unirea Slobozia va juca cu Gloria Buzău, sâmbătă, 4 aprilie.

Sursa: Realitatea de Ialomita