Iohannis continuă să țină la secret costurile deplasărilor în Africa: "Voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii"

Iohannis continuă să țină la secret costurile deplasărilor în Africa: "Voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii"
Klaus Iohannis răspunde în scandalul turneului din Africa
Klaus Iohannis răspunde în scandalul turneului din Africa! Președintele a declarat că scopul său este cel de a "repune România pe radarul african". Totodată, acesta a anunțat că românii vor fi informații printr-un comunicat despre costurile deplasărilor.
"Avem o nouă strategie față de Africa și ca să-i dau greutate, am planificat acest turneu în Africa.
Prin acest turneu am repus România pe radarul african. Cred că românii apreciază, fiindcă mulți cunosc relațiile pe care le-am avut și cred că mulți își dau seama de potențialul enorm pe care îl reprezintă o relație bună între România și statele africane, între Uniunea Europeană și Africa. Iar în ce privește cheltuielile, sigur că aceste lucruri vin cu niște cheltuieli, voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii", a transmis președintele, într-un răspuns la o întrebare pusă de un jurnalist de la Libertatea.
Citește și:
- 08:51 - Minele din România se închid pe bandă rulantă. Val de concedieri: statul român pune pe butuci industria mineritului
- 08:47 - Bani pentru profesori 2026: Ministerul Educației a început plata restanțelor salariale și a titlurilor executorii
- 08:42 - Luis Lazarus, atac devastator la Ursula von der Leyen: „Să fie audiată în dosarul vaccinurilor din România”
- 08:39 - România, zguduită de cutremur, joi dimineața. Ce magnitudine a avut și unde s-a resimțit
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News











