Advertising
DOMINIC DE HABSBURG, NEPOTUL REGELUI FERDINAND I, DAT ÎN JUDECATĂ ÎNCĂ O DATĂ
22 oct. 2024, 09:16
Actualizat: 22 oct. 2024, 09:16

DOMINIC DE HABSBURG, NEPOTUL REGELUI FERDINAND I, DAT ÎN JUDECATĂ ÎNCĂ O DATĂ
Articol scris de Scris de Realitatea de Ialomita
Starea Conacului de la Poieni este tot mai deplorabilă
Nepotul Regelui Ferdinand I, Dominic Habsburg Lothringen, a fost dat în judecată de Direcţia de Cultură din Iaşi pentru distrugerea Conacului de la Poieni. Urmașilor regelui le-a fost restituită proprietatea acum 11 ani, însă aceștia nu au plătit nici măcar un leu pentru conservarea clădirii. La momentul actual, monumentul istoric este lăsat în paragină și în plus a dispărut chiar și acoperișul.
Această hotărâre vine după ce magistrații au cerut rejudecarea procesului, chiar dacă inițial judecătoria din Iași a decis încetarea acestuia.
În tot acest timp, nimeni nu a plătit nicio taxă pentru clădiri și terenuri. După cinci ani de la retrocedare, moștenitorii conacului de la Poieni au obținut un aviz care le permitea să vândă proprietatea, însă prețul uriaș pe care l-au solicitat nu a atras niciun cumpărător.
Advertising
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:33 - Apa caldă revine în București după incendiul de la CET Vest: peste 2.300 de blocuri afectate
- 19:32 - Restricții drastice pe Muntele Athos: doar 10 pelerini români acceptați zilnic
- 19:19 - WTA Madrid Open 2026: Irina Begu, eliminată din primul tur! Urmează meciuri grele pentru Cîrstea, Ruse și Cristian
Advertising
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News
Advertising
Advertising














