Simona Halep, locul 21 WTA, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Madrid Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe jucătoarea americană Coco Gauff, locul 16 WTA.

Aceasta este victoria cu numărul 30 la turneul spaniol pentru fostul lider WTA. Doar la Australian Open și Roland Garros (câte 31) a obținut mai multe.

Cele două jucătoare au oferit un meci echilibrat pe arena Manolo Santana de la Caja Magica. Halep a fost un pic descumpănită la început de evoluţia bună a adversarei ei. Gauff a fost ofensivă, a alternat loviturile către marginile terenului şi a servit cu putere.
Halep va evolua în faza următoare cu Ons Jabeur din Tunisia, locul 10 WTA.

”Am jucat ce trebuia să joc. Ea a fost mult mai agresivă în setul secund și asta s-a văzut. Am avut nevoie de puțin timp pentru a-mi ajusta poziția. Am reușit să o țin mai în spate și am fost mai puternică pe final de meci.

E un an diferit, totul e diferit. Finala e departe iau meci cu meci, mă concentrez doar pe viitoarea adversară. Am amintiri frumoase, dar imi doresc doar să fac un meci bun în turul următor”, a declarat Simona Halep.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 169.650 de euro şi cu 215 puncte WTA.

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedentAvioane de luptă americane, dislocate la Baza 86 Aeriană Borcea
Articolul următorExerciţii multinaţionale de pregătire a Forţelor pentru Operaţii Speciale, desfăşurate în România