Joi seara s-a jucat prima manșă a meciurilor din semifinalele Europa League și Conference League.

Echipa spaniolă FC Sevilla, cea mai titrată din Europa League, cu 6 trofee câștigate, a terminat la egalitate, 1-1, în deplasare, cu Juventus. Oaspeții au deschis scorul prin En-Nesyri în minutul 26, cu un șut puternic de la aproximativ 11m, după un contraatac. Egalarea a venit când nimeni nu se mai aștepta, în minutul 90+7, deși arbitrul de centru, germanul Daniel Siebert, arătase 6 minute de prelungire.

Gatti a reluat cu capul în plasă de la 1 metru mingea aruncată în fața porții de Pogba, tot cu capul, și a declanșat nebunia în tribunele stadionului din Torino.

Cealaltă echipă italiană prezentă în această fază a competiției, AS Roma, a dispus pe teren propriu de formația germană Bayer Leverkusen cu 1-0. Bove a înscris în minutul 63, iar formația pregătită de Jose Mourinho are prima șansă la calificarea în finală.

În Conference League, FC Basel a dat lovitura pe terenul Fiorentinei tot în prelungiri. Gazdele au deschis scorul după 25 de minute, prin Cabral, dar reușitele lui Diouf (71) și Amdouni (90+3) au făcut ca echipa elvețiană să producă surpriza semifinalelor.

West Ham continuă să fie invincibilă în această competiție. Gruparea engleză a ajuns la cea de-a 12-a victorie, după 2-1 pe teren propriu cu AZ Alkmaar. Formația olandeză a fost cea care deschis scorul, în minutul 41, prin Reijnders. „Ciocănarii” au întors rezultatul după pauză, prin Benrahma (67-p) și Antonio (76).

Meciurile retur din ambele competiții se joacă pe 18 mai. Finala Europa League are loc pe 31 mai, la Budapesta, iar ultimul act din Conference League se joacă pe 7 iunie, la Praga.

Articolul precedentContract dubios încheiat de CNAS pentru 2,2 milioane de euro – O firmă cu un singur angajat se ocupă de cardurile europene de sănătate
Articolul următorOrban anunţă că va depune plângere penală împotriva celor care l-au agresat la protestul AUR