Unirea Slobozia a învins la limită pe Oțelul Galați, cu un gol marcat în minutul 58 de Constantin Toma. Oțelul a jucat din minutul 27 cu un jucător mai puțin, după ce Gorovei a primit direct cartonașul roșu după ce intrat tare asupra lui Ibrian, cu talpa pe tibie.

Unirea Slobozia a avut două mari situații în primele 50 de secunde, însă Dur-Bozoancă a parat de fiecare dată în fața lui Golda și Ibrian. În minutul 2 Silaghi a pătruns în careu pe partea dreaptă, a pasat pe jos, în centru, pentru Afalna, care a pus latul din 7 metri și mingea a fost deviată cu piciorul de un fundaș al Oțelului și s-a dus puțin peste transversală.  În minutul 11, Golda a intrat în careu, l-a culcat pe Markovic și a șutat de la 9 metri, dar în brațele portarului gălățenilor. În minutul 20 Afalna a primit o pasă în careu și a întors în centru pentru Golda, care a șutat de la 9 metri peste poartă.

În minutul 32 Prejmerean a șutat puțin peste transversală din fața careului, o minge respinsă în față de Dur-Bozoancă, după o centrare din stânga a lui Toma. la pauză s-a intrat la egalitate, după un meci de angajament, în care gălățenii au părut că își doresc în primul rând să nu primească gol.

În minutul 57 Afalna a pătruns în careu, pe stânga, l-a fentat pe Jardan, care și-a lăsat piciorul în fața atacantului gazdelor, iar acesta se împiedică și arbitrul dictează penalty pentru Slobozia. Constantin Toma a executat penalty-ul pe jos, lângă rădăcina barei, bine plasat. Dur-Bozoancă a sărit pe direcție și a fost aproape să ajungă mingea, 1-0.

În minutul 62 Unirea Slobozia a ratat o mare ocazie de a majora scorul. Coadă a centrat din dreapta careului, Dur-Bozoancă a scăpat mingea printre mâini la colțul lung, Boțogan a trimis cu capul din 2 metri în transversală, mingea a revenit în joc, la Afalna, care a tras din 5 metri, direct în piciorele portarului. Balonul a ricoșat tot în Afalna și din piciorul acestuia s-a dus pe lângă poartă.

În minutul 75 Cisotti a pătruns în careu și a centrat, iar Cîrjan a reluat cu capul din 5 metri, pe colțul lung, dar mingea a trecut peste poartă. În minutul 85, Nica a pătruns până aproape de linia de fund li a cetrat la colțul careului de 6 metri. Cîrjan a preluat, cu spatele la poartă și i-a pasat la 13 metri lui Cisotti, dar șutul italianului a trecut mult peste poarta gazdelor. În minutul 87 Nica a executat un corner de pe stânga și a cetrat pe 6 metri, la colțul lung, de unde Yabre a reluat cu capul, iar Toma a respins cu piciorul de la un metru de linia porții, chiar dacă și portarul contra sărise pe direcția mingiei.

Unirea Slobozia: M. Contra – Ibrian, I. Dinu, Gab. Lazăr, C-tin. Toma, Coadă, Ekollo (min. 8 Prejmerean, min. 88 Cruceru), Boțogan, Rob. Silaghi (min. 88 Ciobanu), Afalna, Golda (min. 60 Ciprian Rus)
Rezerve: Păduraru – M. Ciobanu, Perju, Mih. Lemnaru, Cruceru, Dorobanțu, Ben Levy, Prejmerean, Cip. Rus
Antrenor: Constantin Enache

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andrei Rus (min. 66 A. Nica), Azinovic, Yabre, D. Panait, Markovic (min. 66 Cîrjan), Gorovei, Jardan (min. 76 Adăscăliței), Mitoi (min. 57 Maxim), Cisotti, Bokhashvili (min. 57 Farcaș)
Rezerve: R. Pop – Farcaș, Sîrghi, Mih. Adăscăliței, Laur. Maxim, A. Nica, Cîrjan, Berisha, Cireș
Antrenor: Dorinel Munteanu

Articolul precedentPetre Daea reia războiul împotriva CORMORANIILOR: Mi-au luat peștele înainte să-l pun în frigider
Articolul următorANM anunță schimbări radicale ale vremii: zonele lovite puternic de ciclonul mediteranean – vijelii și ploi abundente