HCM Slobozia, singura echipă cu maxim de puncte în seria A

Echipa feminină de handbal HCM Slobozia a intrat în forţă în campionat. Cu două victorii din două meciuri formaţia din Bărăgan şi-a procurat două puncte avans în fruntea clasamentului.

HCM Slobozia s-a deplasat la Piatra Neamţ pentru un meci considerat derby, se întâlneau două dintre aspirantele la cele două locuri din serie ce asigură prezenţa la turneul semifinal de promovare în Liga Naţională.

Echilibrul pe teren s-a păstrat doar opt minute, atunci când gazdele aveau să conducă pentru ultima dată, scor 3 – 2. Mult mai experimentate, oaspetele au bifat o serie de trei goluri marcate fără gol primit. Ritmul impus de HCM Slobozia s-a păstrat toată prima repriză, câştigată cu 13 la 10 chiar dacă gazdele au marcat de două ori în minutul 30.

Atenţionate de antrenorul Gheorghe Covaciu să trateze mai atent faza ofensivă, Paula Toma şi compania nu le-au permis fetelor de la HCF Piatra Neamţ să pună vreun moment sub semnul întrebării deznodământul partidei. Chiar dacă Anca Oancea a fost în formă maximă şi a punctat de 10 ori HCM Slobozia a câştigat la pas, scor 29 la 25.

Cele mai bune de la oaspete au fost Mariana Filip (foto) şi Andreea Ivan cu 9 respectiv 6 goluri. HCM Slobozia rămâne singura echipă cu 6 puncte după două etape scurse din prima serie a Diviziei A şi este urmată în clasament de HC Dunărea Brăila.

HCF Piatra Neamţ – HCM Slobozia 25 – 29 (10 – 13)

HCF Piatra Neamţ: Fârtescu, Munteanu – Oancea (10), Miron (6), Dorneanu (5), Creangă (4), Popa, Dâdă, Ababei, Roşca, Boloca. Antrenor: Dan Valentin.

HCM Slobozia: Savko, Oancea – Filip (9), Ivan (6), Toma (3), Naumenko (3), Sava (2), Vartic (2), Obedeanu (1), Dragu (1), Marchidanu (1), Codrea (1), Aron. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Articolul precedentUnirea Slobozia se impune în stil de echipă mare la Popeşti Leordeni
Articolul următorMarian Neacșu s-a răsculat pentru fata lui Hrebenciuc?!