Unirea Slobozia a învins cu scorul de 2-0 (2-0) colega de campionat Gloria Buzău, denumirea pe care și-a luat-o FC Buzău începând din această vară. Partida s-a desfășurat miercuri, 6 iulie, de la ora 11:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

Unirea Slobozia s-a apărat bine, compact, sus, și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 15, când Constantin Toma a transformat un penalty. În schimb,  Gloria a suferit la capitolul construcție. A încercat să desfăcă echipa bine așezată a adversarilor cu baloane aruncate în față, însă nu i-a reușit. Singurele mingi periculoase la poarta Unirii au fost în urma unor centrări. Trupa din Slobozia a fost mai eficientă inclusiv pe faza de atac, ea creându-și ocazii mai multe de gol în acest amical, atât în prima repriză, cât și în a doua.

Al doilea gol al jocului a fost marcat tot în prima repriză, în minutul 41, când Vlad Prejmerean a marcat pentru 2-0.

Gloria Buzău: Relu Stoian – Bogdan Oteliță, Daniel Vîrtej, Kamil Wiktorski, Robert Sălceanu – Georgian Honciu, Alin Cârstocea, Valentin Munteanu – Răzvan Matiș, Alin Manea, Cătălin Țîră. Rezerve: Dragoș Horeboiu, Albert Popa – Dragoș Lazăr, Denis Guță, Ariel Lopez, Pablo Gaitan, Dinko Trebotic, Alexandru Munteanu, Cristian Ciobanu, Dorin Burlacu, Andrei Banyoi, Andrei Blejdea, Sabin Lucea, John Boyson. Antrenor: Cristian Pustai

Unirea Slobozia: Mario Contra – Marius Ciobanu, Gabriel Lazăr, Ciprian Perju, Constantin Toma – Vlad Prejmerean, Antonio Cruceru, Robert Silaghi – Christ Afalna, Denis Golda, Ciprian Rus. Rezerve: Cristian Ciupercă – Ionuț Coadă, Serge Ekollo, Christo Bolohan, Alin Boțogan, Ionuț Dinu, Andrei Dorobanțu, Viorel Gîrbăcea, Dorin Radu, Alin Popa, Florinel Ibrian. Antrenor: Costel Enache

Imagine

Articolul precedentVoucherele sociale: a fost atins pragul de 1 milion de carduri emise – Anunțul lui Marcel Boloș
Articolul următorDoi temerari români străbat 2600 km cu caiacul pe Dunăre până la Marea Neagră