Farul a învins categoric Unirea Slobozia, scor 3-0, la capătul unui meci amical disputat în cantonamentul de pregătire.

Primul gol a fost marcat în minutul 9, când Ilie Damașcan, a șutat puternic din careu la colțul lung. Până la pauză nu s-a mai înscris, chiar dacă elevii lui Ianis Zicu au pus presiune la poarta adversă, cea mai mare oportunitate aparținându-i lui Andrei Banyoi, care a trimis pe lângă bară dintr-o poziție excelentă.

La reluare, constănțenii și-au dublat rapid avantajul, la capătul unei faze spectaculoase. În minutul 55, Simon Măzărache a pătruns pe partea dreaptă, și-a depășit un adversar cu un dribling scurt, l-a servit în fața porții pe Robert Silaghi și tânărul mijlocaș a reluat în plasă. Au urmat alte două mari ocazii, loviturile de cap expediate de Antonio Cruceru și Ilie Damașcan, ambele din centrările perfecte ale lui Răzvan Greu, dar portarul ialomițenilor s-a opus de fiecare dată. Nu a mai avut ce face însă în minutul 68, când Cosmin Bîrnoi a stabilit scorul final cu un șut din unghi, sub transversală. Astfel, alb-albaștrii au încheiat cu o nouă victorie scor și fără gol primit și al treilea amical din acest an.

Articolul precedentBilanț CoVid-19, 23 ianuarie: 2.719 cazuri noi și 94 de decese